poniedziałek, 25 września 2017

Gojnik - herbata górska

Gojnik (łac. sideritis scardica) zwany inaczej m.in. herbatą górską lub szałwią libańską rośnie w wysokich regionach górskich. Występuje w okolicach Morza Śródziemnego oraz na Bałkanach. Dość dużą popularnością cieszy się w Grecji - zwłaszcza na Krecie. 

Jego zastosowanie w ziołolecznictwie znane jest od wielu już wieków. Pierwsze wzmianki na temat tej rośliny sięgają I wieku n.e. - wspomina o nim niejaki Pedanius Dioscorides w swoim dziele o tytule "de Materia Medica". 

Gojnik, w związku z tym, iż występuje jedynie wysoko w górach (powyżej 1000 metrów n.p.m.) jest rośliną niezwykle czystą i pozbawioną szkodliwych substancji związanych z działalnością człowieka. Wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. 

Gojnik - właściwości
szałwia libańska
Photo by Stickpen/ CreativeCommons

Herbata górska przyjmowana w postaci naparu może być stosowana w przypadku wielu różnego rodzaju dolegliwości. Wśród nich wymienić możemy:


  • gojnik na problemy z nerkami: działa pomocniczo przy problemach z układem moczowym, a także przy zaburzeniach czynności wątroby
  • pomaga organizmowi pozbyć się szkodliwych toksyn
  • wspiera układ oddechowy - to doskonała pomoc przy stanach zapalnych dróg oddechowych, może być nieodzowny na przykład przy uporczywym kaszlu
  • skutecznie wspomaga układ krążenia
  • zapobiega niedokrwistości (gojnik zawiera bowiem bardzo dużo żelaza) -> był stosowany zewnętrznie przez greckich żołnierzy w okresie Starożytności, jako pomoc przy gojeniu się ran odniesionych podczas bitew
  • dzięki zawartości takich składników jak cynk, magnez, kobalt oraz miedź doskonale wspiera układ odpornościowy
  • może być stosowany w wypadku słabych paznokci i przy osłabionych włosach
  • regularne picie szałwii libańskiej pomaga przy zaburzeniach koncentracji
  • ma doskonały wpływ na cerę trądzikową
  • gojnik to także naturalny afrodyzjak!

Gojnik a choroba Alzheimera

Niemiecki naukowiec profesor Jens Pahnke z Kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu udowodnił w swoich badaniach, iż gojnik podnosi wydajność mózgu. Co więcej, wpływa także korzystnie na usuwanie tak zwanych złogów białkowych w mózgu - a te odpowiedzialne są w głównej mierze za chorobę Alzheimera. Gojnik był przez naukowców testowany w warunkach laboratoryjnych, profesor podawał go także swoim pacjentom:

"Miałem pacjenta, który miał problem pamięci i orientacji, i osiągnął punkt, w którym nie mógł iść do toalety na własną rękę. Podawałem mu Gojnik przez dwa miesiące, a teraz jego stan poprawił się tak znacznie, że przygotowuje się on do wyjazdu na wakacje z przyjacielem w Alpach.”

Jak parzyć gojnik? 
gojnik - zastosowanie

Przede wszystkim należy kupować gojnik w całości - nie jego pociętą formę. Po drugie zaleca się gotowanie gojnika, a nie jego parzenie. Wystarczy wziąć kilka gałązek i włożyć je do małego garnuszka zalewając wodą. Następnie wodę zagotować wraz z gałązkami, gotować chwilę i zdjąć z ognia. Po kilku minutach napar jest gotowy do spożycia. 

Jak smakuje gojnik? 

Wszystko jest kwestią gustu - to oczywiste. Herbatka górska ma specyficzny smak, trudno go porównać do jakiegoś innego, konkretnego zioła. Jest to smak dość delikatny, przyjemny. Charakteryzuje się lekko cierpkim aromatem, na myśl przychodzą różnego rodzaju korzenne przyprawy. 

Przeciwskazania

Nie ma do tej pory żadnych dowodów na to, iż gojnik da się przedawkować. Lekarze nie zalecają jednak jego stosowania przez kobiety w ciąży. Nie ma bowiem pewności co do tego, jak zioło to wpływa na rozwój płodu.

Wybór badań naukowych na temat właściwości gojnika:

Demirtas  I,  Sahin  A,  Ayhan  B,  Tekin  S,  Telci  I.  Antiproliferative  effects  of  the methanolic  extracts  of  Sideritis  libanotica  Labill.  subsp.  Linearis.  Rec  Nat  Prod 2009

Planta Med. 2012 Mar;78(5):415-27. doi: 10.1055/s-0031-1298172. Epub 2012 Jan 24. Anti-inflammatory, gastroprotective, and cytotoxic effects of Sideritis scardica extracts


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz