niedziela, 24 września 2017

Czystek - skalna róża

Wśród ziół, które cieszą się ostatnimi czasy niezwykłą popularnością jest zdecydowanie czystek. Susz lub gotowe torebki do stworzenia naparu z niego spotkać można nie tylko w sklepach zielarskich, ale także w zwykłych marketach spożywczych. Co więcej, kupić można nawet czystek w tabletkach - dostępny on jest na przykład w aptekach oraz wielu sklepach online.

Czym jest to zioło, na co pomaga i jaka jest jego historia?

Zacząć należy od tego, iż istnieje wiele odmian czystka. Ten, który zdobył największą popularność to 
czystek kreteński (łac. cistus incanus). Jest także krzewem ozdobnym, co zawdzięcza swoim urodziwym kwiatom w kolorze różowym. Zwany jest on również skalną różą. Dziko występuje w Grecji, gdzie rośnie na glebach, które bogate są w magnez. Spotkać można go także między innymi we Włoszech, Albanii i Turcji czy Syrii. Stosowany był leczniczo już w Starożytności - wówczas wytwarzano z niego lepką żywicę, którą stosowano na przykład na trudno gojące się rany.

czystek na co działa
Foto by Julio Reis / https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Cistus_albidus_flowers.jpg#file
Dziś stosowany jest do produkcji wielu suplementów diety, a także i kosmetyków. Jego lecznicze właściwości były potwierdzane przez badania naukowe, choć trzeba przyznać iż nie ma ich wcale aż tak dużo. Wybór niektórych z nich odnajdziecie pod artykułem.

Na co pomaga czystek?

  • ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze
  • wspomaga detoks organizmu, co jest polecane zwłaszcza po spożyciu alkoholu oraz przy paleniu papierosów -> czystek pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu
  • wspomaga proces odchudzania, dzięki swoim właściwościom oczyszczającym
  • ma zdolność wiązania wolnych rodników, co opóźnia proces starzenia się skóry
  • przynosi ulgę przy przeroście prostaty, co związane jest z jego cytotoksycznymi właściwościami
  • wpływa dobrze na szkliwo zębów, pomaga w ich wybielaniu

Czystek na kleszcze i komary?

Co ciekawe, regularne picie czystka pomaga także w odstraszaniu kleszczy. Pijąc napar systematycznie przez dłuższy czas dochodzi bowiem do zmiany zapachu wydzielanego przez nasz organizm - woń ta działa odpychająco no kleszcze właśnie. Można go także stosować u naszych pupili - wystarczy przelać napar z czystka do spryskiwacza i w ten sposób nanieść go na sierść zwierzaka. 

Ja sama od wielu już lat co roku miałam problemy z ukąszeniami kleszczy. Czystek piję od około roku - tego lata po raz pierwszy od dawna nie znalazłam u siebie kleszcza!

Co do komarów - samo picie czystka u mnie niestety nie zadziałało. Natomiast spryskanie skóry dało już zdecydowanie lepsze efekty. Jest to zatem doskonała alternatywa dla chemicznych preparatów przeciwko owadom, które mogą podrażnić naszą skórę oraz oczy. 

Czystek a borelioza

Informacje co do tego, iż czystek korzystnie wpływa na osoby chorujące na boreliozę można znaleźć w wielu źródłach. Do tej pory znane jest jednak tylko jedno badanie naukowe, którego wyniki (opublikowane w czasopiśmie "Pharmazie" w roku 2010) są jednak bardzo pozytywne. Zostało ono przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lipsku. Donoszą oni, iż testy kliniczne potwierdziły iż olejki eteryczne z czystka kreteńskiego hamują wzrost tak zwanych bakterii Borrelia burgdorferi, które wywołują boreliozę.

Inhalacje z czystka

Czystek przyjmować można nie tylko w postaci naparu. Bardzo dobre właściwości mają również inhalacje wykonywane z tej rośliny. Można je stosować w przypadku kataru, kaszlu lub bólu gardła. Inhalacje takie trwać powinny około piętnastu minut.

Czystek na włosy

Napar z niego stosować można także z powodzeniem, jako płukankę do włosów. Dzięki temu skutecznie rozprawić można się z łupieżem.

---------------------------------------------------------------------
Właściwości czystka są zatem - jak widać - bardzo różnorodne. Można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Dostępny jest zarówno w formie suszu i torebek, jak i w tabletkach. Jego cena nie jest wygórowana. Można go kupić w większości marketów spożywczych, dostępny jest także w sklepach zielarskich oraz w internecie.

Niektóre badania naukowe dotyczące właściwości czystka:

Tomás-Menor, Laura, et al. "Correlation between the antibacterial activity and the composition of extracts derived from various Spanish Cistus species." Food and chemical toxicology 55 (2013)

Wittpahl, Gesche, et al. "The polyphenolic composition of Cistus incanus herbal tea and its antibacterial and anti-adherent activity against Streptococcus mutans." Planta medica 81.18 (2015)

Bouamama, H., et al. „Antimicrobial activities of the leaf extracts of two Moroccan< i> Cistus</i> L. species.” Journal of ethnopharmacology 104.1 (2006)

Küpeli, Esra, and Erdem Yesilada. „Flavonoids with anti-inflammatory and antinociceptive activity from< i> Cistus laurifolius</i> L. leaves through bioassay-guided procedures.” Journal of ethnopharmacology 112.3 (2007)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz