Antropozofia - co to jest?

Dualizm, 

-> z łaciny dualis,

 to pogląd, iż ciało oraz dusza stanowią dwa całkowicie odrębne od siebie byty. Jednym z pierwszych filozofów, który podjął ten temat był Kartezjusz. 

Postrzeganie ludzkiego bytu w tych dwóch niezależnych od siebie kategoriach chętnie stosowane jest także i dziś - zwłaszcza przez współczesną medycynę. Lekarze zajmują się leczeniem wszelkiego rodzaju chorób trawiących ludzki organizm skupiając się jedynie na ciele. Nie widzą lub nie chcą widzieć związku pomiędzy cielesnymi schorzeniami, a naszą duszą. 

Gdy boli nas żołądek kierują nas do gastrologa, gdy mamy zawroty głowy każą iść do neurologa, a kiedy łapiemy przeziębienie pomóc nam ma internista. A przecież cały nasz organizm - zarówno ciało, jak i dusza to jedność. Zauważa to tak zwana medycyna antropozoficzna:

-> z greki "anthropos" - człowiek i "sophia" - mądrość.

Zakłada ona, iż człowiek jest istotą psychofizyczną - obok ciała ma zatem także sferę niefizyczną. Tylko kompleksowe podejście obejmujące obie te sfery może dotrzeć do źródeł danego schorzenia. Dzięki temu możliwe jest leczenie nie tylko samych jej objawów.

Co ważne, antropozofia nie odrzuca w żadnym wypadku medycyny klasycznej. Ona jedynie uzupełnia ją o tą jakże istotną sferę duchową. Początki tej medycyny sięgają pierwszej połowy XX wieku - za jej ojca uważa się pochodzącego z Austrii Rudolfa Steinera, który tak wypowiadał się na jej temat:

Przez antropozofię rozumiem naukowe badanie świata duchowego, które przekracza jednostronność zarówno czystego przyrodoznawstwa, jak i zwykłej mistyki, i które – zanim podejmie próbę wniknięcia w świat ponadzmysłowy – w poznającej duszy rozwija najpierw nieznane jeszcze zwykłej świadomości i zwykłej nauce siły, jakie wniknięcie takie umożliwiają.

Założeniem tego holistycznego podejścia do człowieka jest trójpodział jego istoty na:

  • biegun nerwowo-zmysłowy, któremu odpowiada układ nerwowy oraz narządy zmysłów,
  • biegun metaboliczny wraz z kończynami, którego reprezentacją są nasze kończyny oraz narządy wewnętrzne ułożone poniżej przepony,
  • biegun rytmiczny, czyli układ oddechowy i układ krążenia.
Zabiegi i metody leczenia w antropozofii obejmują szereg alternatywnych metod, takich jak  eurytmia (specjalna metoda poruszania się do dźwięków muzyki), a także choćby leczenie sztuką, czyli arteterapia. Stosuje się także na przykład kąpiele w olejkach

Antropozofia w Polsce nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, ale na Zachodzie zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. W Niemczech niektóre z kas chorych w pełni finansują na przykład leczenie metodami antropozoficznymi.

arteterapia






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz