Joga oczu - zadbaj o swój wzrok!

Żyjemy w świecie obrazu - nasz narząd wzroku musi poradzić sobie z zupełnie innymi wyzwaniami, niż te do których zdążył przywyknąć w trakcie ewolucji. Często efektem tego są coraz większe problemy ze wzrokiem. Podczas gdy niegdyś na okulary skazani byli głównie starsi ludzie, dziś zaczynamy je nosić coraz wcześniej. Ja sama miałam je po raz pierwszy na nosie już w drugiej klasie podstawówki. 

joga oczu
Photo by Sandra Trajkovska
Kiedy po raz pierwszy okulista przepisze nam receptę na okulary lub soczewki kontaktowe najczęściej myślimy, iż zostaną one z nami już na zawsze. I takie nastawienie zazwyczaj mają także sami okuliści: wada wzroku będzie rosła wraz z wiekiem - to usłyszałam ja, będąc jako dzieciak po raz pierwszy w gabinecie okulistycznym. Chodziłam do niego co pół roku wychodząc za każdym razem z nową receptą na kolejne szkła. Tak wygląda to w znaczącej większości przypadków osób, które - z różnych przyczyn - mają problemy ze wzrokiem. 

Okazuje się tymczasem, iż swoim oczom możemy pomóc. I - o ile nie całkowicie pozbyć się wady - to ją choć znacząco poprawić. Higiena wzroku, sztuka patrzenia, joga oczu - jakkolwiek tego nie nazwiemy - musimy wiedzieć o tym, iż nasze oczy potrzebują relaksu i odpoczynku - dokładnie tak samo, jak cała reszta naszego organizmu. 

Warto poświęcić im choć chwilę każdego dnia - dla poprawy wzroku i lepszego samopoczucia.

Jak dbać zatem i higienę wzroku? Co robić, by widzieć lepiej? Czy możliwe jest zachowanie sokolego wzroku do późnej starości..?

Od prawie zupełnej ślepoty do czytania książek bez okularów 

Aldous Huxley - jeden z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku - zmagał się z problemami ze wzrokiem przez dużą część swojego życia. Stopniowe pogarszanie ostrości widzenia i bezradność lekarzy doprowadziły go do stanu, w którym nie był w stanie już ani pisać, ani czytać. Jedno oko rozróżniało już jedynie jasność i ciemność, drugie było tylko w nieco lepszym stanie. Aldous Huxley nie poddał się jednak - rozpoczął intensywnie ćwiczenia na podstawie metody Bates'a. Swoją historię opisał w książce "Sztuka widzenia". Kilka miesięcy pracy nad swoimi oczami spowodowały znaczną poprawę wzroku - pisarz mógł czytać bowiem bez okularów! Oko, które wcześniej praktycznie nic nie widziało także zaczęło rozpoznawać coraz większe litery na tablicy do badania wzroku.

Doktor Bates/ Photo by Thefox
https://commons.wikimedia.org/
wiki/File:William_Horatio_Bates.jpg
Kim był Bates i na czym polegała jego metoda? Doktor William Bates urodził się w roku 1860 w stanie New Jersey, w USA. Po latach pracy w szpitalach i praktykach lekarskich poświęcił się następnie badaniom naukowym. Opracował on metodę leczenia wzroku, która następnie rozwijana i propagowana była przez wielu następców. 

Sam Bates pomógł setkom, o ile nie tysiącom osób które zgłaszały się do niego po tym, gdy tradycyjna medycyna rozkładała ręce. Niestety nie spotkał się przy tym z wdzięcznością swoich kolegów okulistów. 
Wręcz przeciwnie - efektem sukcesów było jego odrzucenie przez środowisko naukowe i medyczne. Nazywano go nawet szarlatanem i wciąż podejrzewano o oszustwo. 

Doktor Bates zakładał, iż:

  • odzyskanie dobrego wzroku jest możliwe (wbrew założeniom tradycyjnej okulistyki)
  • kluczem do sukcesu jest systematyczność ćwiczeń oraz odrzucenie złych nawyków związanych z używaniem narządu wzroku
  • ostrość naszego widzenia związana jest bezpośrednio także ze stanem naszego ducha
  • relaks i usunięcie napięć może mieć znaczący wpływ na sukces poprawy wzroku
Bates podchodził do pacjentów kompleksowo - nie rozdzielał problemów z ostrością widzenia i wad wzroku od reszty ciała i stanu psychicznego człowieka. 


Joga oczu

Joga oczu - jak często nazywa się współcześnie zestawy ćwiczeń na podstawie badań doktora Bates'a - propagowana jest także współcześnie. Na czym polega?

Ćwiczenia wzrokowe, które pomóc mogą w wadach wzroku powinny być wykonywane systematycznie. Ważne jest jednak także, by się do nich nie zmuszać - jeśli nie podejdziemy do nich zrelaksowani i - przede wszystkim - nie będziemy pozytywnie nastawieni do końcowego efektu - z pewnością nie uzyskamy pożądanych rezultatów. Tak jak w przypadku każdego zresztą leczenia - najważniejszą rolę odgrywa psychika. 

Istnieje wiele różnego rodzaju ćwiczeń, które opierają się na metodzie doktora Bates'a. Warto dobrać je zgodnie ze swoją wadą wzroku oraz czasem, który możemy poświęcić na ćwiczenia. Pomoże w tym generator ćwiczeń (odnajdziecie tam również opisy poszczególnych ćwiczeń, w tym wymienionych poniżej).

Wśród najistotniejszych ćwiczeń jogi oczu wymienić należy jednak przede wszystkim:

  • palming, czyli metoda odprężenia wzroku, 
  • solaryzacja oczu, czyli przyzwyczajanie gałek ocznych do światła słonecznego,
  • ćwiczenia gałek ocznych w poziomie, pionie oraz po skosie,
  • trataka, czyli ćwiczenie koncentracji,
  • masaże oczu.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz